- Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jednego z podkarpackich urzędów skarbowych, dzięki skutecznym działaniom zapobiegli zawyżonemu zwrotowi podatku VAT w kwocie ponad 260 tys. zł.
- W ramach czynności sprawdzających ustalono, że podatnik dokonał nieprawidłowej korekty podatku naliczonego z tytułu uregulowania tzw. „złych długów".
Eksperci KAS jednego z podkarpackich urzędów skarbowych, w toku czynności sprawdzających, stwierdzili rozbieżności w złożonym przez podatnika pliku JPK_VAT. Ustalili, że podatnik po zapłacie należności za zaległe faktury zakupowe, zaewidencjonował je w wartościach znacznie wyższych, niż wynikało to z wykazanych wcześniej kwot. Podatnik, zgodnie z ustaleniami urzędu skarbowego, złożył korektę deklaracji VAT-7 zmniejszając kwoty podatku naliczonego VAT, wykazując je w prawidłowej wysokości.
W wyniku skutecznych działań pracowników podkarpackiej KAS nie dokonano nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 260 tys. zł.
Ulga na złe długi
To mechanizm pozwalający korygować rozliczenia podatkowe dotyczące faktur, które nie zostały opłacone. Skorzystanie z tej procedury wywołuje skutki zarówno u wierzyciela, jak i podatnika.
W odniesieniu do nabywcy, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.