Informacja dla osób z niepełną sprawnością ruchową
Adres: Urząd Skarbowy w Przeworsku, ul. Tysiąclecia 1, 37-200 Przeworsk
Jak dojechać do urzędu
Do urzędu można dotrzeć:
- własnym środkiem transportu – samodzielnie od strony ulicy Konopnickiej oraz od strony ul. Tysiąclecia, korzystając z ogólnodostępnego, niepłatnego parkingu usytuowanego od strony zachodniej i południowej urzędu. Bezpośrednio przed wejściem z podjazdem dla osób z niepełnosprawnością od strony południowej budynku, znajduje się jedno wydzielone miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością
- komunikacją typu bus – najbliższy przystanek busów, znajduje się około 300 m od urzędu, przy ul. Jagiellońskiej 10A, na parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku,
- komunikacją autobusową – dworzec autobusowy znajduje się w odległości 450 m od urzędu, na placu Fryderyka Chopina w Przeworsku.
- Komunikacją PKP – dworzec kolejowy znajduje się w odległości ok. 1000 m od urzędu, przy ul. Lubomirskich 10 w Przeworsku.
Opis dostępności wejścia do budynku
Wejście główne usytuowane jest od strony wschodniej budynku, od ulicy Tysiąclecia (droga nr 835) po schodach na skarpie terenów zielonych obiektu. Przy ul. Tysiąclecia i ul. Konopnickiej znajdują się chodniki prowadzące do urzędu, które nie są wyposażone w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych/słabowidzących.
Do wejścia od strony zachodniej budynku prowadzą schody zbudowane z kostki betonowej o trzech stopniach. Wejście sąsiaduje bezpośrednio z parkingiem Urzędu Skarbowego w Przeworsku, przeznaczonym dla klientów i pracowników urzędu.
Dojście do drzwi wejściowych od strony południowej jest wyposażone w podjazd/pochylnię dla osób z niepełnosprawnością, przy którym znajduje się jedno wydzielone i oznaczone miejsce postojowe przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Wejście do piwnicy budynku przy garażu od strony północnej jest wejściem technicznym i służy jedynie do transportu materiałów i wyposażenia.
Dla klientów urzędu do środka budynku prowadzą trzy oddalone od siebie w bliskiej odległości wejścia. Wszystkie drzwi wejściowe są przystosowane do przejazdu wózka.
- wejście główne – podwójne, ręcznie otwierane drzwi przeszklone oznaczone kontrastową żółtą taśmą, do których prowadzą schody o dwunastu stopniach z płytek grysowych, wyposażone w poręcz z jednej strony
- wejście od strony parkingu – pojedyncze, ręcznie otwierane drzwi przeszklone oznaczone kontrastową żółtą taśmą, do których prowadzą schody o trzech stopniach z kostki betonowej
- wejście boczne – pojedyncze, ręcznie otwierane drzwi przeszklone, oznaczone kontrastową żółtą taśmą, do których prowadzi podjazd/pochylnia dla osób z niepełnosprawnością, z kostki betonowej, wyposażone w poręcze
- wejście na salę obsługi – pojedyncze, szklane, ręcznie otwierane drzwi, oznaczone kontrastową żółtą taśmą, prowadzące z korytarza na parterze budynku.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind w budynku
Korytarze w budynku mają szerokość minimum 150 cm, co umożliwia swobodne przemieszczanie się osób, w tym poruszających się przy pomocy wózka.
Nie występują progi, nierówności, przegrody, filary, strome lub śliskie powierzchnie, które utrudniają poruszanie się.
Schody w budynku wyposażone są jednostronnie w poręcze. Stopnie schodów oznaczone są kontrastowymi pasami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą swobodnie poruszać się jedynie na parterze budynku z dostępem do Sali obsługi podatnika. Wejście na piętro i sutereny jest możliwe wyłącznie po schodach, ponieważ budynek nie posiada windy.
Sala obsługi
Sala obsługi zlokalizowana jest na parterze budynku.
Stanowiska obsługi mają wysoką ladę, która nie jest dostosowana do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
Drzwi do Sali obsługi są ręcznie otwierane. Drzwi szklane oznaczone są kontrastową taśmą.
Na Sali obsługi jest stanowisko wyposażone w pętlę indukcyjną.
Informacja o przystosowaniu toalety dla osób z niepełnosprawnością
Toaleta dla klientów na parterze budynku jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnością - wyposażona w poręcze, system sygnalizacji alarmowej, przystosowaną armaturę, regulowane lustro oraz przewijak dla dzieci.
Pozostałe toalety w budynku nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się przy pomocy wózka.
Pozostałe informacje o budynku
Dla osób ze szczególnymi potrzebami, wejście do budynku od strony podjazdu dla osób z niepełnosprawnością posiada dzwonek i domofon ułatwiający komunikację z pracownikami, a w przedsionku umiejscowiono tablicę tyflograficzną przedstawiającą w sposób wizualny i dotykowy informacje na temat rozkładu pomieszczeń na parterze w budynku.
Z powodu braku windy pełna dostępność architektoniczna obiektu jest ograniczona do części parterowej budynku.
Pomieszczenia ogólnodostępne i toalety dla klientów, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami zlokalizowano na parterze budynku.
Na parterze obiektu oznaczono kontrastowo drogę prowadzącą do Sali Obsługi.
W budynku nie ma oznaczeń w druku powiększonym, tabliczek z wypukłymi cyframi i w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych/słabowidzących.
W budynku nie ma dźwiękowych systemów nawigacji dla osób niewidomych.
W budynku obowiązuje zasada, że pracownicy osobiście odbierają umówionych gości i klientów urzędu.
W holu budynku jest przygotowane dla klientów stanowisko komputerowe przystosowane do obsługi przez osoby z niepełnosprawnością.
Istnieje możliwość zapewnienia asysty dla osób ze szczególnymi potrzebami, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby. Zgłoszenia potrzeby asysty należy dokonać każdorazowo pod nr telefonu: +48 (16) 648 69 10.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością
Przy bocznym wejściu od strony południowej budynku, wyposażonym w podjazd/pochylnię znajduje się jedno wydzielone i oznaczone na niebiesko miejsce postojowe, przeznaczone dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością.
Miejsca parkingowego nie można zarezerwować.
Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ma w najbliższej odległości bezpośrednie połączenie z podjazdem dla wózków, bez konieczności pokonywania krawężników lub innych barier.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Ewakuacja
Urząd skarbowy zapewnia częściowo osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub ochrony wewnątrz budynku.
Budynek nie jest wyposażony w specjalny sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnością.
W budynku zainstalowany jest system sygnalizacji pożarowej z powiadamianiem akustycznym i świetlnym. System sygnalizacji pożarowej, procedury i oznaczenia w budynku uwzględniają ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami.
Obiekt posiada obowiązujące procedury ewakuacji i wyznaczonych pracowników, którzy prowadzą proces ewakuacji.