- W obchodach Święta Wojska Polskiego oraz 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku 15 sierpnia br. w naszym regionie uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i władz samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, instytucji, kombatanci, licznie przybyli mieszkańcy.
- Podczas uroczystości w Rzeszowie podkarpacką Krajową Administrację Skarbową (KAS) reprezentował podinsp. Jacek Urbanik, zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Uroczystości w Rzeszowie rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej. Po jej zakończeniu, oficjalna część obchodów odbyła się przed Tablicami Pamiątkowymi znajdującymi się przy Kościele Garnizonowym.
Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów oraz przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt została podniesiona flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgromadzeni wysłuchali okolicznościowych przemówień, w których nawiązano do heroicznych czynów polskich żołnierzy walczących w 1920 roku. Podczas Apelu Pamięci przywołano bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę. Rozbrzmiewająca po Apelu Salwa Honorowa była wymownym przypomnieniem, że pamięć o poległych pozostaje żywa, a ich ofiara nie została zapomniana.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Tablicami Pamiątkowymi i zapalenie zniczy.
Uroczystość upamiętniająca jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, w której podkarpacką KAS reprezentował zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu odbyła się z udziałem pocztu sztandarowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Oprócz obchodów w stolicy województwa podkarpackiego także w innych miastach naszego regionu, m.in. w Tarnobrzegu, w Stalowej Woli, w Dębicy, w Sanoku czy Nisku odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. 11 marca 2022 r. zastąpiono ją ustawą o obronie Ojczyzny.