Kontrola Celno-Skarbowa

    Kontrola Celno-Skarbowa

    Kontrola Celno-Skarbowa

    Zakres oraz sposób prowadzenia kontroli celno-skarbowej został określony w przepisach Działu V, rozdziału 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r. poz. 615 z późn. zm.). zobacz  - Akt prawny (sejm.gov.pl).

    Naczelnik  urzędu celno-skarbowego może wykonywać kontrolę celno-skarbową na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Kontrolę celno-skarbową wykonują zarówno funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, jak i pracownicy KAS, jednakże niektóre działania o szczególnym charakterze zostały zarezerwowane wyłącznie dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
    Działając na podstawie art. 47 ust.3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców publikujemy schemat procedury kontroli celno-skarbowej:

    SCHEMAT PROCEDURY KONTROLI CELNO-SKARBOWEJ w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego

    Kontrole celno-skarbowe, inne niż losowe lub wynikające z przepisów prawa, powinny uwzględniać ryzyko wystąpienia nieprawidłowości oraz ustalenie i ocenę środków niezbędnych do jego ograniczania.
    Wszczęcie kontroli celno-skarbowej następuje z urzędu, na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej udzielonego kontrolującemu. Datą wszczęcia kontroli celno-skarbowej jest dzień doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.
    W przypadku podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy oraz okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie kontroli celno-skarbowej, jest ona wszczynana na podstawie okazywanej legitymacji służbowej z obowiązkiem doręczenia upoważnienia.
    Czynności kontrolne prowadzone są w zakresie i terminie określonym w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.
    W terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej kontrolowanemu przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym kontrolą.
    Po zakończeniu czynności kontrolnych dokonywanych w czasie kontroli celno-skarbowej sporządza się wynik kontroli. Doręczenie wyniku kontroli kończy kontrolę celno-skarbową.
    W terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli kontrolowany może skorygować w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową uprzednio złożoną deklarację podatkową.
    W przypadku gdy organ uwzględnił złożoną przez kontrolowanego korektę deklaracji, kontrolowanemu doręcza się zawiadomienie o uwzględnieniu korekty deklaracji.
    W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zakończona kontrola celno-skarbowa przekształca się w postępowanie podatkowe, jeżeli kontrolowany nie złożył korekty deklaracji albo organ nie uwzględnił złożonej korekty deklaracji. Przekształcenie następuje z dniem doręczenia kontrolowanemu postanowienia o przekształceniu, na które nie służy zażalenie.


     



     

    bip

    Informacje o publikacji dokumentu

     
    Data utworzenia: 12.07.2024 Data publikacji: 12.07.2024 09:32 Data ostatniej modyfikacji: 12.07.2024 09:32
    Autor: Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu Osoba publikująca: Teresa Piechowicz-Barzyk Osoba modyfikująca: Teresa Piechowicz-Barzyk
    Rejestr zmian