Rzeszów, Jarosław. Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Rzeszów, Jarosław. Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Rzeszów, Jarosław. Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Cztery automaty do gier
Automat do gier
Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu podczas ostatnich działań w na terenie Rzeszowa i Jarosławia zatrzymali 15  urządzeń do gier hazardowych, działających niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych.
 
29 października br. funkcjonariusze KAS z rzeszowskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu przeprowadzili czynności procesowe w zakresie urządzania nielegalnych gier hazardowych na automatach.  W wyniku przeprowadzonych czynności na terenie Rzeszowa zatrzymano  7 automatów do gier hazardowych działających niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych oraz gotówkę pochodzącą z nielegalnego procederu w wysokości ponad 29 tys. złotych. W związku z zatrzymaniem urządzeń wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. 
 
Dzień wcześniej, podczas działań prowadzonych także  w Rzeszowie, funkcjonariusze KAS zatrzymali z kolei 5 automatów do gier hazardowych oraz kwotę ok. 2 tys. złotych. W tej sprawie także wszczęto postępowanie karne skarbowe. 
 
Trzy nielegalne urządzenia do gier hazardowych zatrzymane zostały podczas działań prowadzonych kilka dni wcześniej w Jarosławiu. W jednym z lokali na terenie miasta, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu wraz z funkcjonariuszami Policji z KPP Jarosław, ujawnili 2 urządzenia typu Quizomat,  a także automat do gier typu walizkowego. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że gry rozgrywane na tych urządzeniach są grami hazardowymi. Jako dowód w sprawie zatrzymano także kwotę ponad 2 tys. złotych. 
 
Od początku tego roku, funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim zatrzymali łącznie 471 automatów,  działających wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Dla porównania działania kontrolne funkcjonariuszy KAS  w tym zakresie w 2017 r. na terenie Podkarpacia to zatrzymanie  576 urządzeń do gier działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych, w wyniku czego wszczęto 245 postępowań karnych skarbowych i 435 postępowań administracyjnych. Nałożone kary wyniosły ponad 5,7 mln. złotych. 
 
Za nielegalną działalność związaną z grami na automatach grożą wysokie kary. Za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji kara pieniężna wynosi 100 tys. zł od każdego automatu a także odpowiedzialność karno-skarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.