e-Korespondencja – szybka, bezpieczna i wygodna komunikacja z administracją skarbową

e-Korespondencja – szybka, bezpieczna i wygodna komunikacja z administracją skarbową

e-Korespondencja – szybka, bezpieczna i wygodna komunikacja z administracją skarbową

Grafika z napisami e-Urząd Skarbowy. Zawsze otwarty w zasięgu ręki. Twój e-US
  • Dzięki e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy mogą wygodnie i bezpiecznie kontaktować się z Krajową Administracją Skarbową (KAS). 
  • Osoby, które zdecydują się na e-Korespondencję mają możliwość odbierania i wysyłania dokumentów za pomocą konta w e-US. Dzięki temu mogą zaoszczędzić czas i w prosty sposób załatwić sprawy podatkowe.
  • Użytkownicy aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy mogą także wysyłać i odbierać dokumenty na swoim smartfonie.

Podatnicy coraz chętniej kontaktują się z administracją skarbową elektronicznie. Coraz częściej wyrażają też zgodę na elektroniczne doręczenia dokumentów – zrobiło to już ponad 2,4 mln osób. Zgodę na e-Korespondencję można wyrazić np. przy okazji logowania do e-Urzędu Skarbowego w związku z rozliczeniem PIT. Osoby, które się na to decydują, zyskują wiele korzyści. To przede wszystkim szybkość i wygoda załatwiania spraw podatkowych, możliwość łatwego składania dokumentów bez podpisu elektronicznego, a także bezpieczeństwo danych.

– podkreśla zastępca Szefa KAS Małgorzata Krok.

Elektroniczny kanał komunikacji z naszą administracją pozwala podatnikom załatwić większość spraw bez konieczności przychodzenia do urzędu skarbowego. Mogą na przykład bezpłatnie, w zaledwie kilka sekund, uzyskać zaświadczenie o dochodach, czy o braku zaległości. W e-Urzędzie Skarbowym wydajemy automatycznie prawie 70% zaświadczeń.

– dodaje wiceminister Małgorzata Krok.

Wykres kołowy przedstawia dane na dzień 25 marca 2025 r., jakie wnioski składają Polacy przez e-Korespondencję? 25% pismo ogólne w dowolnej sprawie, 7% zaświadczenie o wysokości dochodu podatnika w PIT, 22% zaświadczenia o zaległościach podatkowych lub ich braku (ZAS-W), 22% aktualizacja danych w US (ZAP-3), 24% pozostałe: czynny żal, Informacja o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU), Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji elektronicznych (IPL-1), Wniosek o stwierdzenie nadpłaty, Zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT (ZAW-NR), Zawiadomienie o zmianie / odwołaniu pełnomocnictwa (OPL-1), Pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika (czynności cywilno-prawne) (PCC-2), Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku (spadki i darowizny) (SD-2),Wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej

Szybkie załatwianie spraw

Osoby korzystające z e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym mogą szybko załatwić swoje sprawy podatkowe bez wychodzenia z domu. Nie muszą czekać na tradycyjną korespondencję. Jeśli np. potrzebują uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego, otrzymają je w formie elektronicznej na swoje konto w e-US, nawet w ciągu kilku sekund.

Łatwe składanie dokumentów bez podpisu elektronicznego

Osoby, które zdecydowały się na e-Korespondencję mogą w e-Urzędzie Skarbowym w prosty sposób składać dokumenty dotyczące spraw podatkowych. Dostępne kreatory i automatyczne uzupełnianie danych znacznie ułatwiają użytkownikom przygotowanie i wysłanie wybranego dokumentu, czy deklaracji. 

Dokumenty wysyłane za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego nie wymagają podpisu elektronicznego. Dzięki temu wysyłanie korespondencji jest łatwe i dostępne dla każdego.

Użytkownicy aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy, którzy korzystają z e-Korespondencji, mogą wysyłać dokumenty przy pomocy smartfona.

Wygodne odbieranie i przechowywanie dokumentów

Użytkownicy serwisu e-Urząd Skarbowy, którzy korzystają z e-Korespondencji, mogą nie tylko wysyłać dokumenty do organów KAS, ale także odbierać je bezpośrednio na koncie w e-US i swoim smartfonie.

Informację o przychodzącej korespondencji otrzymają sms-em i/lub e-mailem. Dzięki e-Korespondencji mogą bezpłatnie, w zaledwie kilka sekund, uzyskać zaświadczenie o dochodach, czy o braku zaległości. e-Urząd Skarbowy zapewnia im łatwy dostęp do otrzymanych dokumentów. Mogą je wygodnie przeglądać i pobierać również na smartfonach. 

Korzystanie z e-Korespondencji i dokumentów elektronicznych zmniejsza zużycie papieru, przyczynia się więc również do ochrony środowiska.

Bezpieczeństwo informacji

Dokumenty składane i odbierane przez podatników w e-Urzędzie Skarbowym są przesyłane bezpiecznym kanałem komunikacji, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa informacji. Bezpieczeństwo danych podatników jest jednym z priorytetów działania Krajowej Administracji Skarbowej.

Dokumenty, które można złożyć za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego:

  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach (ZAS⁠-⁠W)
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu i składkach (ZAS⁠-⁠DFU) 
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach (ZAS⁠-⁠DF)
  • Pismo ogólne
  • Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
  • Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań
  • Wyjaśnienie przeznaczenia wpłaty
  • Wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej
  • Pismo WIS
  • Pismo GLOBE
  • Wniosek o wydanie wypisu lub zaświadczenia z Rejestru Zastawów Skarbowych (WW-1)
  • Czynny żal
  • Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1)
  • Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (OPL-1)
  • Zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT (ZAW-NR)
  • Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3)

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 17 mln użytkowników. Przeszło 2,4 mln z nich już wyraziło zgodę na e-Korespondencję z administracją skarbową.

Aż 68% zaświadczeń o które wnioskują klienci jest wydawanych automatycznie. Wykres słupkowy: 4,7 miliona dokumentów doręczonych na konta e-US w tym 1 milion zaświadczenia wydane automatycznie, 3,5 miliona pism wysłanych w e-US w tym 1,5 miliona to wniosku o wydanie zaświadczeń

Wideo