«Powrót

Torebka z chronionego węża Naja naja w bagażu podróżnej

Torebka z chronionego węża Naja naja w bagażu podróżnej

Torebka z chronionego węża Naja naja w bagażu podróżnej

Funkcjonariuszka SCS trzyma w rekach torebkę ze skóry węża. Na przedniej stronie torebki widać głowę wężą
Funkcjonariuszka SCS trzyma w rekach torebkę ze skóry węża.
Torebka trzymana w rękach. Na przedniej stronie torebki widać głowę wężą
  • Torebkę wykonaną ze skóry chronionej kobry ujawnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS z Oddziału Celnego w Medyce.
  • Towar próbowała nielegalnie przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce ujawnili torebkę wykonaną ze skóry chronionej kobry. Torebka została znaleziona w bagażu 65 letniej kobiety. Jak ustalili funkcjonariusze SCS, przedmiot został wykonany ze skóry kobry okularnika indyjskiego (Naja naja), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Podróżna nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.
W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze SCS zatrzymali towar do dalszego postępowania.

KAS chroni zagrożone gatunki

Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Co nazywamy okazem, jakie gatunki zagrożone są wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty oraz co obejmuje kontrola- na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w informacji: CITES- gatunki zagrożone wyginięciem (link).