- 500 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus) zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS.
- Niezgłoszony do kontroli towar, bez odpowiednich zezwoleń próbowali przewieźć przez granicę obywatele Ukrainy.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziałów celnych w Budomierzu i Malhowicach udaremnili przemyt łącznie 500 szt. tabletek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego. To gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty. Zarówno na przejściu granicznym w Budomierzu jak również w Malhowicach, obywatele Ukrainy nie zgłosili przewożonych preparatów do kontroli, ukrywając je w bagażu podróżnym.
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2024 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli nielegalny przewóz 6 100 szt. kapsułek, które w swoim składzie zawierały wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, a także wykonanych z nich przedmiotów, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska.
Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.