«Powrót

Okazały koralowiec w Medyce.

Okazały koralowiec w Medyce.

Okazały koralowiec w Medyce.

funkcjonariuszka prezentuje zatrzymany okaz koralowca
funkcjonariuszka prezentuje zatrzymany okaz koralowca
funkcjonariuszka prezentuje zatrzymany okaz koralowca
  • Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej KAS wykryli skamieniałego koralowca na przejściu granicznym w Medyce.
  • Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną.

Na okazałego koralowca natrafili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Medyki w trakcie kontroli ukraińskiego busa. Okaz objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) próbowała przewieźć przez granicę 35- letnia obywatelka Ukrainy. Pokaźnych rozmiarów (45x30 cm) skamieniały koralowiec znajdował się w kartonie.
Kobieta nie posiadała wymaganych zezwoleń na jego przewóz przez granicę. 
W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, przeciwko podróżnej wszczęte zostało postępowanie karne.

Przewóz przez granicę okazów CITES

Krajowa Administracja Skarbowa  przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Każdego roku funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  z podkarpackiej KAS udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES.