Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu- usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym

Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu- usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym

Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu- usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym

Usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym
Usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym
Usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym
Usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym
Usprawniamy obsługę zagranicznych przesyłek w obrocie pocztowym

•    W Przemyślu utworzony został  Oddział Celny Pocztowy, który usprawni obsługę celną rosnącej liczby przesyłek w obrocie z państwami spoza UE.
•    To odpowiedź na potrzeby rozwijającego się obrotu międzynarodowego i rozwoju  e-commerce


Obsługa zagranicznych przesyłek pocztowych w Przemyślu realizowana jest dzięki współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Poczty Polskiej. Do marca br. zadanie to realizowane było w Miejscu Wyznaczonym przy UP Przemyśl 2.
Przekształcenie w samodzielny Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu,  podniesie skuteczność działań zarówno w obsłudze klienta, jak i uszczelnieniu poboru należności celno- podatkowych i zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa obrotu.

Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu jest jednym z kilku miejsc w kraju obok Warszawy, Lublina, Pruszcza Gdańskiego,  Zabrza, Szczecina i Poznania, w których dokonywana jest odprawa celna zagranicznych przesyłek spoza UE, dostarczanych do odbiorców w Polsce. Właściwość miejscowa przemyskiego oddziału obejmuje nie tylko obszar województwa podkarpackiego, ale także część województwa małopolskiego (powiaty dąbrowski, gorlicki, nowosądecki, tarnowski, m. Tarnów, m. Nowy Sącz).

Jak podkreśla Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorz Skowronek , wolumen wymiany towarowej przy wykorzystaniu obrotu pocztowego dynamiczne wzrasta:
 - Zmiana statusu miejsca obsługi przesyłek pocztowych to istotny krok w realizacji zadań związanych z obsługą celną. Ilość przesyłek pocztowych obsłużonych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej  w Przemyślu  wzrosła z ponad 55 tysięcy w 2017 r. do blisko 89 tysięcy w 2020 r.  Reagujemy na duży wzrost zainteresowania realizacją zakupów za pośrednictwem sieci internet, w tym wzrost liczby transakcji zawieranych za pośrednictwem azjatyckich platform handlowych.

- Usytuowanie Polski na mapie świata sprawia, że jesteśmy bramą do Europy dla towarów, które napływają spoza krajów Unii Europejskiej. Stąd współpraca Poczty z KAS, aby wspólnie przygotować się na zmiany. Zależy nam, aby sprawnie i zgodnie z nowym prawem obsługiwać rosnące wolumeny przesyłek z towarami spoza UE. Nowy model punktu celnego w Przemyślu bez wątpienia podniesienie efektywność dotychczasowych działań w tym obszarze – mówi Krzysztof Górski, Dyrektor Biura Współpracy i Handlu Międzynarodowego Poczty Polskiej.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego Pocztowego w Przemyślu obsługują przesyłki w imporcie głównie z Chin, USA i Singapuru, a od stycznia br. także z Wielkiej Brytanii. Do odpraw przestawiane są także towary z krajów tj: Rosja, Japonia, Australia, Szwajcaria, Malezja czy Hongkong. Oddział Celny Pocztowy w Przemyślu sprawuje także dozór i kontrolę przesyłek pocztowych przewożonych przez wyznaczonych ukraińskich operatorów pocztowych.

W ramach obsługi celnej realizowane są  procedury tj. dopuszczenie do obrotu, procedury specjalne, tranzyt, a także wywóz.
O ile w 2017 r. funkcjonariusze KAS obsłużyli tu 55,6 tys. przesyłek w przywozie i wywozie, kolejno w 2018r. - 57,2 tys. , w 2019- 64,9 tys. to w 2020 r. liczba przesyłek sięgnęła już blisko 89 tys. sztuk. W ciągu ostatnich 4 lat ponad dwukrotnie wzrosła  także liczba obsłużonych dokumentów potwierdzających dokonanie zgłoszenia celnego, z blisko 3,5 tys. z 2017 r. do 7,6 tys. w 2020 r.

W ostatnich latach funkcjonariusze KAS podczas obsługi zagranicznych przesyłek pocztowych w Przemyślu, wielokrotnie udaremnili próby wprowadzenia do nielegalnego obrotu towarów niedozwolonych (m.in. dopalacze, sterydy, narkotyki)  towarów niespełniających wymogów bezpieczeństwa, a przez to niebezpiecznych dla użytkowników (głównie sprzęt elektroniczny, smartfony, urządzenia medyczne, preparaty kosmetyczne), naruszających prawo własności intelektualnej (m.in. zegarki, odzież, galanteria, obuwie). Z ich pomocą rozbita została  także grupa przestępcza zajmująca się przemytem narkotyków z Kanady i Niemiec.

W okresie ostatnich kilkunastu miesięcy współpraca KAS  i Poczty Polskiej jest związana z oczekiwanym od 1 lipca br. wejściem w życie regulacji UE wprowadzającej nową rolę operatora pocztowego jako dokonującego zgłoszeń celnych.