«Powrót

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Moc Odkrywców z podkarpacką KAS

Na zdjęciu chłopiec przytulajacy białą sowę, obok funkcjonariusze stojący przy stanowisku KAS. W tle bus z napisem Służba Celno-Skarbowa.
Na zdjęciu grupa dzieci stojaca przy stanowisku KAS. Chłopiec dotyka tukana stojacego na stoliku. W tle funkcjonariusze SCS.
Na zdjęciu chłopiec trzyma butelkę z płynem, w którym jest zanużona kobra trzymająca w pysku skorpiona. Obok stoi funkcjonariuszka SCS. Na stole leżą okazy CITES. W tle radiowóz SCS.
Na zdjęciu pis służbowy będący w samochodzie na legowisku skierowany w stronę dzieci. Obok stoi funkcjonariusz, a przed nim uczestnicy pikniku.
Na zdjęciu chłopiec stpojący przy stoliku z mamą trzyma pipetę laboratoryjną i nabiera płyn. Na stoliku stoją szklane bitelki z kolorowymi płynami . W tle funkcjonariuszka SCS.
Na zdjęciu chłopiec dotkający żółwia leżącego na stole.
Na zdjęciu dziewczynka trzyma w ręku pipetę laboratoryjną i nabiera ciecz do probówki. Na stoliku stoją szklane butelki z kolorowymi płynami. W tle funkcjonariusze SCS.
Na zdjęciu chlopiec siedzący na fotelu przed monitorem w samochodzie służbowym. Na monitorze wyświetla się skanowana przez RTG zawartość plecaka. Obok stoi funkcjonariusz.
Na zdjęciu grupa dzieci stojących przy stanowisku KAS. Dziewczynki trzymająw ręku pipety laboratoryjne i razem z funkcjonariuszką SCS przeprowadzają eksperyment.
Na zdjęciu chłopiec siedzący w radiowozie SCS za kierownicą, obok stoi funkcjonariusz.
Na zdjęciu pies służbowy głaskany przez dziecko. Obok grupa dzieci.
Na zdjęciu grupa dzieci głaszcze białą sowę. W tle funkcjonariuszka SCS i samochód służbowy.
  • To już kolejna edycja Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki – MOC ODKRYWCÓW z udziałem podkarpackiej KAS.
  • Dla małych i dużych odkrywców podkarpacka KAS przygotowała wspólne eksperymenty z Laboratorium Celno-Skarbowym, mobilny skaner RTG,  prezentację okazów CITES oraz pokaz umiejętności psa służbowego.


Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC ODKRYWCÓW to święto nauki i techniki, które po raz XV w tym roku organizowane było na terenie Politechniki Rzeszowskiej dla wszystkich, małych i dużych odkrywców. Wśród wielu wystawców, na uczestników pikniku czekała moc atrakcji przygotowanych przez podkarpacką KAS.

Eksperymenty z Laboratorium Celno-Skarbowym

Mali i duzi odkrywcy odwiedzający stanowisko podkarpackiej KAS mogli, pod okiem analityków z Laboratorium Celno-Skarbowego, wcielić się w rolę „analityka" i przeprowadzić eksperymenty. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda praca w laboratorium i jakie badania wykonuje KAS, by zapewnić bezpieczeństwo zdrowia i życia człowieka. Celem analiz przeprowadzanych przez analityków laboratorium jest wykrywanie toksycznych substancji chemicznych w towarach, które nie spełniają norm i wymagań.

Okazy CITES

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS  zaprezentowali m.in. wyroby wykonane z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dzieci dowiedziały się jakich towarów nie można przewozić przez granicę oraz jakie są konsekwencje przewożenia okazów CITES, często kupowanych nieświadomie jako pamiątki z wakacji. Na pikniku oprócz butów, torebek i kurtek wykonanych z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem odwiedzający mogli zobaczyć futro niedźwiedzia czarnego baribala z Ameryki Północnej, tukana oraz Puchacza Śnieżnego. Przedmioty te zostały zatrzymane w związku z obowiązywaniem tzw. konwencji waszyngtońskiej CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

Urządzenie RTG

Uczestnicy pikniku Mocy Odkrywców zapoznali się ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy przez KAS. Chętnie zwiedzali wnętrze radiowozu Służby Celno-Skarbowej oraz testowali możliwości skanera RTG. Odkrywcy prześwietlali zawartość toreb i plecaków, a z pomocą funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej próbowali dokonywać analizy obrazów z tego urządzenia.

Pies służbowy

Na pikniku nie zabrakło psa służbowego – biszkoptowej labradorki Bianki, która wywoływała dużo emocji wśród dzieci. Można było ją pogłaskać i dowiedzieć się, jakie zadania stoją przed nią w codziennej służbie.


Relacja video dostępna jest na profilu Podkarpacka KAS na platformie X (link).