Informacja dla osób z niepełną sprawnością ruchową
Adres:
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie, ul. Siemieńskiego 18, 35-234 Rzeszów
Budynek Urzędu usytuowany jest na osiedlu Staromieście, pomiędzy ulicą Siemieńskiego, a terenami zielonymi przylegającymi do rzeki Wisłok, w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego „Nad Wisłokiem" i budynku biurowego zajmowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną Nr 1.
Jak dojechać do urzędu
Do urzędu można dotrzeć:
- własnym środkiem transportu – w pobliżu budynku urzędu znajdują się ogólnodostępne, niepłatne miejsca parkingowe. Bezpośrednio przed wejściem, na wprost drzwi jest jedno miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością i dwa miejsca na parkingu wewnętrznym urzędu. Po lewej stronie wejścia głównego i na parkingu wewnętrznym znajdują się stojaki na rowery;
- komunikacją miejską (liniami: 5, 9, 12, 29, 59) – najbliższe przystanki autobusowe to przystanki oznakowane „Siemieńskiego Urząd Skarbowy" na żądanie:
˗ w kierunku ul. Trembeckiego, w odległości około 50 m od budynku urzędu,
˗ w kierunku centrum miasta, w odległości około 150 m od budynku urzędu, po przejściu na drugą stronę ulicy Siemieńskiego.
Po obydwu stronach ulicy znajdują się profilowane chodniki nie wyposażone w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych/słabowidzących.
Od strony północnej wjazdu do miasta, przy ul. Lubelskiej, znajduje się tablica kierunkowa z napisem: „Urząd Skarbowy", naprowadzająca przed skrzyżowaniem ulic Lubelska/ Trembeckiego na wlot w stronę ulicy Trembeckiego, prowadzącej dalej do ulicy Siemieńskiego.
Na pasie zieleni i ogrodzeniu przy wjeździe na parking wewnętrzny urzędu umieszczone są kolejno tablice informacyjne o treści:
- Parking II Urzędu Skarbowego
- Parking tylko dla klientów i pracowników urzędu skarbowego dostępny w godz. pn.: 8 - 18, wt. – pt.: 8-15
- Parking dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością.
Opis dostępności wejścia do budynku
Główne wejście do budynku jest usytuowane od strony ul. Siemieńskiego. Chodniki prowadzące do budynku zbudowane są z kostki brukowej. Równolegle do nich przylegają drogi dla rowerów. Chodniki nie są wyposażone w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych/słabowidzących.
Do środka budynku prowadzą dwa wejścia: główne dla podatników (w tym na salę obsługi podatnika) i boczne od strony parkingu wewnętrznego, przeznaczone dla pracowników i osób ze szczególnymi potrzebami.
- wejście główne – podwójne drzwi szklane, otwierane automatycznie,
- wejście boczne od strony parkingu wewnętrznego – podwójne, ręcznie otwierane drzwi.
Drzwi i stopnie schodka przed wejściami, oznaczone są kontrastowymi pasami. Do drzwi prowadzą podjazdy umożliwiające wjazd wózkiem. Drzwi umożliwiają przejazd wózka.
Dla osób ze szczególnymi potrzebami, przed wejściem od strony parkingu wewnętrznego, zamontowany jest dzwonek ułatwiający komunikację z pracownikiem ochrony.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind w budynku
Korytarze w budynku mają szerokość minimum 145 cm, co umożliwia swobodne przemieszczanie się osób, w tym poruszających się przy pomocy wózka.
Występują przegrody, filary, które mogą utrudniać poruszanie się.
Schody w budynku wyposażone są w poręcze. Stopnie schodów oznaczone są kontrastowymi pasami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą swobodne poruszać się w obrębie sali obsługi podatnika. Przemieszczanie osób korzystających z wózka przy pomocy osób towarzyszących, na wyższe kondygnacje budynku, możliwe jest przy wykorzystaniu windy. Panel sterowniczy windy posiada oznaczenia w alfabecie Braille'a. Winda wyposażona jest w komunikaty głosowe. Obrys wewnętrzny windy został oznakowany kontrastowymi liniami.
Sala obsługi
Sala obsługi zlokalizowana jest na parterze budynku, po prawej stronie od wejścia głównego. Poprzedzona jest punktem podawczym, do którego prowadzą stale otwarte drzwi, przystosowane do przejazdu wózka. Drzwi do wyjścia z sali obsługi otwierają się automatycznie. Drzwi szklane oznaczone są kontrastową taśmą.
Stanowiska obsługi mają wysoką ladę, która nie jest dostosowana do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Po prawej stronie od wejścia na salę obsługi jest stolik z regulowaną wysokością blatu, do którego można podjechać wózkiem.
Na sali obsługi na stanowiskach 6 i 7 działa pętla indukcyjna.
Informacja o przystosowaniu toalety dla osób z niepełnosprawnością
Toaleta na parterze obok sali obsługi przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnością.
Toaleta wyposażona jest w przycisk umożliwiający wezwanie pomocy.
Pozostałe toalety w budynku nie są przystosowane dla osób z niepełną sprawnością ruchową i poruszających się przy pomocy wózka.
Pozostałe informacje o budynku
Tuż za głównymi drzwiami wejściowymi do budynku (w wiatrołapie) zamontowano tablicę tyflograficzną, przedstawiającą w sposób wizualny i dotykowy informacje na temat rozkładu pomieszczeń na parterze w budynku. W budynku nie ma oznaczeń w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
W budynku nie ma dźwiękowych systemów nawigacji dla osób niewidomych.
W budynku obowiązuje zasada, że pracownicy osobiście odbierają umówionych gości i klientów Urzędu.
Na parterze budynku, po lewej stronie od wejścia głównego, znajduje się recepcja/ochrona. Od pracownika ochrony można uzyskać niezbędne informacje, jak poruszać się po budynku oraz zgłosić potrzebę uzyskania pomocy.
Istnieje możliwość udzielenia pomocy osobom z niepełną sprawnością po uprzednim zgłoszeniu w sposób:
- telefonicznie na nr telefonu: 17 87 51 435,
- za pomocą poczty elektronicznej- e-mail: us.rzeszow2@mf.gov.pl ,
- bezpośrednio u pracowników urzędu.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością
Przed wejściem głównym, bezpośrednio przy chodniku, znajduje się jedno miejsce postojowe wydzielone i oznaczone na niebiesko, przeznaczone dla osoby z niepełnosprawnością. Na parkingu wewnętrznym istnieją dwa takie miejsca.
Miejsca parkingowego nie można zarezerwować.
Miejsce parkingowe, przed wejściem głównym, dla osób z niepełną sprawnością od chodnika oddziela około 7 cm krawężnik. Miejsca na parkingu wewnętrznym do chodnika łączy podjazd.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Ewakuacja
Procedury w budynku uwzględniają ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami.
Ewakuacja odbywa się poprzez klatki schodowe, do których z korytarza prowadzą drzwi otwierane na zewnątrz.
W budynku brak jest systemu sygnalizacji pożarowej. Brak jest specjalnego sprzętu wspomagającego ewakuację.